خانه » گوناگون » دروغ‌های بزرگ؛ دروغ‌هایی آگاهانه برای حفظ نسل بشر

دروغ‌های بزرگ؛ دروغ‌هایی آگاهانه برای حفظ نسل بشر

اگر دقت کرده باشید در نوشته‌هام گاهی از عبارت “دروغ بزرگ” استفاده میکنم. از اونجا که این مفهوم برداشت شخصی خودم هست خواستم در این نوشتار کمی بیشتر در مورد “دروغ‌های بزرگ” توضیح بدم. مباحثی در زندگی وجود داره که بنابه دلایل مختلف فرهنگی و اجتماعی خط قرمز محسوب میشه …

اگر دقت کرده باشید در نوشته‌هام گاهی از عبارت “دروغ بزرگ” استفاده میکنم.

از اونجا که این مفهوم برداشت شخصی خودم هست خواستم در این نوشتار کمی بیشتر در مورد “دروغ‌های بزرگ” توضیح بدم.

مباحثی در زندگی وجود داره که بنابه دلایل مختلف فرهنگی و اجتماعی خط قرمز محسوب میشه و صحبت در مورد اون‌ها هنجارشکنی به حساب میاد. در کنار این مباحث، نوعی از زندگی “نرمال” هم تعریف میشه که با برخی از اون هنجارها پیوند خورده. انتظار جامعه این هست که ما به عنوان عضوی از جامعه یک زندگی “نرمال” رو دنبال کنیم. عدم پیروی از یک زندگی “نرمال” خودبه‌خود ما رو در مقابل جامعه قرار میده. در این مرحله جامعه شروع میکنه به دفاع از هنجارهاش.

اولین گام دفاعی تقبیح رفتار غیر “نرمال”، گام دوم فشار آوردن به منظور تغییر اون رفتار غیر “نرمال”و گام آخر هم طرد و بیگانه خواندن فرد دارای رفتار غیر “نرمال” از جامعه است.

این روشی هست که هزاران ساله تمام موجودات زنده دارن ازش پیروی میکنن و به نوعی حافظ ثبات و تداوم جوامع بشری و غیر بشری هست (خواهی نشوی رسوا همرنگ جواعت شو).

و اما “دروغ بزرگ”…

اکثریت ما به عنوان اعضای این جامعه مایل نیستیم که عضوی غیر “نرمال” تلقی بشیم، از این رو تمام تلاشمون رو می کنیم تا در چارچوب نرمال های تعریف شده‌ی جامعه خودمون رو جا بدیم.

زندگی مشترک یکی از این چارچوب‌هاست. جامعه به تولید مثل قانون‌مند و پایدار نیاز داره. این تولید مثل قانون‌مند و پایدار به بهترین شکل در داخل خانواده میتونه شکل بگیره. یک زوج تشکیل یک تیم (خانواده) میدن، فرزند میارن و از فرزندشون در برابر دنیای پیرامون و تیم های دیگه دفاع میکنن. اما برای اینکار به انگیزه نیاز هست! انگیزه ای که تیم رو در کنار هم نگه داره و باعث بشه که در سختی‌ها متلاشی نشه.

این انگیزه توسط ارزش‌گذاری‌های اجتماعی انجام میشه:

  • این ها زوج خوبی هستند، هیچ وقت صدای بلندشون رو نشنیدیم.
  • این زوج فرزند مودبی پرورش دادن.
  • این زوج فرزند زیبایی دارند.
  • فرزندان این زوج همسران خوبی دارند.
  • و انواع مختلفی از ارزش گذاری ها…

طبیعتا به عنوان یک عضو “خوب” از جامعه ما به دنبال تایید‌طلبی دیگر اعضای جامعه هستیم.

پس تلاش میکنیم که “هیچ وقت صدای بلندمان” شنیده نشه، ولی آیا این بدین معناست که ما صدایمان را بلند نمیکنیم؟! قطعا میکنیم ولی نه در مقابل دیگران.

دروغ های بزرگ از همین جا شروع به شکل گرفتن میکنن.

خانواده‌ها به فرزندانشون فشار میارن تا هرچه سریعتر ازدواج کنند و فرزند بیارن. چرا؟ چون در این صورت:

  1. مسئولیت خود را به عنوان والدین خوب به اتمام رسانده اند.
  2. در نظام ارزش‌گذاری جامعه افراد “نرمال” و با ارزشی تلقی خواهند شد.

اما برای رسیدن به این هدف باید به فرزند انگیزه داد، انگیزه ای بسیار قوی برای فرزند جوانی که به اقتضای سن خود در اکثر مواقع اصلا نمی‌خواهد که “نرمال” باشد!

این انگیزه نیازمند مخفی کردن بخش مهمی از حقیقت و طرح دروغی بزرگ است.

پس به طور خلاصه منظور من از “دروغ بزرگ” پنهان کردن هدفمند بخش مهمی از حقیقت هست.

مثال:

دروغ بزرگی که گفته میشه: “فرزند زندگی را شیرین میکند.”

حقیقتی که باید گفته بشه: “فرزند سالم برای دقایقی در طول روز زندگی را شیرین میکند.”

آیا هرگز دیدید که والدین شخصی بهش توضیح بدن که: “اگر کودک تو سالم نباشه تا پایان عمر به خاک سیاه خواهی نشست. به جز دقایقی در طول روز که از داشتن یک فرزند سالم لذت می بری، در باقی مدت باید مشکلات و سختی هایی دست پنجه نرم کنی که اگر فرزند نبود آن مشکلات هم نبود.”

در تمام ارکان زندگی مشترک از شروع زندگی تا لحظه ی مرگ این دروغ‌های بزرگ وجود دارند، به ما گفته میشن و بعد از مدتی ما هم به نسل آینده همین دروغ ها رو خواهیم گفت چرا که ما هم مایلیم عضو “نرمال”ی از جامعه مون باشیم.

در میان نوشته‌هام هرجا که با یکی از این دروغ‌های بزرگ برخورد کنم سعی میکنم بهش بپردازم و شما رو هم ازش آگاه کنم.

عمیق بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *